RuPy 2009 summary

RuPy is over! Długo oczekiwana przez wszystkich programistów Pythona oraz Ruby’ego (i nie tylko!) konferencja właśnie dobiegła końca. Jednym z organizatorów tegorocznej, trzeciej już edycji był mój przyjaciel Katharsis, byłem więc świadom jak wiele trudu i nerwów zostało włożonych w całe przedsięwzięcie. Nie wierzyłem, że cokolwiek mogłoby pójść nie tak, wręcz byłem przekonany, że będzie to niesamowite wydarzenie. Nie mogłem się mylić… ;)

Cała konferencja podzielona była na dwie ścieżki/sesje, więc można było wybierać między tematami związanymi z Rubym lub Pythonem. Wybierane przeze mnie prelekcje w większości poświęcone były temu drugiemu, więc przedstawię po krótce każdą z nich:

Dzień 1.

 • PyPy - nasz człowiek, a zarazem jeden z developerów alternatywnej implementacji Pythona, opowiedział o różnicach pomiędzy cpythonem
 • Griffon - na pytanie – kto z uczestników miał do czynienia z Groovym? – miałem wrażenie, że tylko ja odpowiedziałem twierdząco podnosząc rękę do góry. Ogólnie ciekawe podejście do tworzenia interfejsu użytkownika.
 • MongoDB - jedna z najbardziej oczekiwanych przeze mnie prelekcji, gdyż już od dłuższego czasu intrygowała mnie ta technologia. Proste przykłady zastosowania w praktyce i… nalepki! ;)
 • Community Oriented-Talk – David Goodger i jego wizja społeczności
 • Compiled Websites with Plone, Django and SSI – wyższa szkoła jazdy na dzień dzisiejszy, tylko posłuchałem
 • Dzień 2.

 • RabbitMQ - Włoch mówiący szybko po angielsku – bezcenne ;)
 • Mastering Git – mój faworyt wśród wszystkich prelekcji. Z takim polotem i humorem potrafi opowiadać tylko Scott Chacon. Od dzisiaj zaczynam zabawę z Gitem!
 • The Python Packaging Ecosystem – Tarek przedstawił sposoby tworzenia paczek z Pythonie, w zasadzie nic nowego
 • JRuby: Pushing the Boundaries – macbook przerobiony na keyboard oraz odpalanie JVM z tyloma parametrami – to potrafi tylko Charles!
 • Konferencja to nie tylko prelekcje, lecz również spotkanie ze znajomymi. Miło jest zobaczyć ludzi, których do tej pory znało się tylko z irca, czy też forum. Miałem przyjemność poznać prawię całą ekipę odpowiedzialną za serwis python.org.pl i stwierdzam, że są to naprawdę sympatyczni ludzie. Więcej zdjęć możecie obejrzeć na blogu Katharsisa, ja tylko wrzucam jedno zdjęcie, które stwierdziłem, że musi się tutaj znaleźć.

  5 Responses to “RuPy 2009 summary”


  • A co zasłaniasz kubeczkiem? Prawdziwi z was RuPadziści, choc moja koszulka lepsza ;]

  • Oj RuPy było fajne! Na minus tyko mogę zapisać to, że nie odbyła się druga prezentacja o MongoDB. Chociaż Groovy specjalnie mnie nie interesuje to prezentacja o Griffonie była fajna. Bardzo mi się podobało to podejście do tworzenia GUI.
   Mongo znam od jakiegoś czasu i wiedziałem czego się spodziewać, jednak zdecydowanie na plus. Było widać to po publiczności i ilości pytań do Dirolfa.
   Community Oriented Talk to takie pitu pitu w większości było.
   Chociaż początkowo nie chciałem iść na prezentacje o RabbitMQ to dzięki zmianom w agendzie udało mi się iść i nie żałuję. Dobra prezentacja. Chociaż chyba nie każdy wie do czego użyć RabbitMQ i AMQP. :)
   Scott Chacon dał wielkie show – ale tego się spodziewałem. Fajnie, że udało mi się z nim porozmawiać pierwszego dnia pomiędzy prezentacjami.
   Na prezentację Charlsa o JRuby czekałem z niecierpliwością. Początkowo wydawał się nieprzygotowany jakby wpadł na sale w ostatniej chwili, ale bardzo fajnie zaprezentował możliwości JRuby. Należy wspomnieć też o krótkiej ale dobrej prezentacji o DuBy.

  • @Seban:
   Widzę, że kolejny zadowolony uczestnik. Charles nie musiał się przygotowywać, bo JRuby zna jak własną kieszeń. Mimo wszystko bardzo mi się podobała jego prelekcja ;)

  • Everything is very open with a precise explanation of the challenges.
   It was truly informative. Your website is extremely helpful.

   Thanks for sharing!

   Review my blog; wiem że prowadzę

  • Hi to every one, the contents existing at this site are genuinely
   amazing for people experience, well, keep up
   the nice work fellows.

  Leave a Reply

  Security Code: